A szabálykövetés skálája a külső és belső strukturáltság iránti igényt mutatja. A magas szabálykövetéssel rendelkező egyének könnyen elfogadják a hatalmi helyzeteket, a hierarchiát, a szabályozott környezetet. Szeretik az erősen strukturált, szabályozott és kiszámítható környezetet.
Míg az alacsony szabálykövetéssel rendelkezők gyakran nem reagálnak a közvetlen irányításra, és megkérdőjelezik a szabályokat, struktúrát és megvédik álláspontjukat.
A ProfileXT felmérésem alapján az én szabálykövetésem hármas, ami erősen elgondolkoztatott, jó szembesülni magammal. Összeáll a kép. Az érdeklődési területeimből is adódik ez az érték, hiszen a kreativitás áll nálam az első helyen, magas intenzítással, a második helyen a vállalkozó szellem.
A szabálykövetéssel párban áll a függetlenség vizsgálata. A függetlenségi stílus azt mutatja meg, hogy az egyén mennyire szereti, ha vezetik. Milyen mértékű szabályozottság és irányítás mellett szereti elvégezni a feladatokat.
Mezei-Nagy Zsanett szakdolgozatából is idézve, akik magas értékkel rendelkeznek nem valószínű, hogy követik a megszabott útvonalat. Jobban szeretik maguk beosztani mit tegyenek, külső beavatkozás nélkül. Míg az alacsony értékkel rendelkezők azok, akik szeretik a biztonságérzetet és szeretik, ha valaki kigondolja és átgondolja a következő lépést, majd struktúrát ad, irányt mutat és vissza is jelez. Igénylik, hogy ne hagyják őket teljesen magukra. Megadott keretek mellett képesek önállóan dolgozni, de általában óvatosak és szívesen egyeztetnek. Nem önállótlanok, hanem konzultatívak és könnyen tudnak együtt haladni egy csapattal.
A szabálykövetés és a függetlenség értéke általában ellentétesen mozog. A magas szabálykövetési érték alacsony függetlenséget feltételez. Az én esetemben a hármas szabálykövetés hetes függetlenséget is hozhatna, míg az értékem ötös. Ha a teljes felmérésre ránézek ez adódhat abból is, hogy az önérvényesítésem is ötös. Ahogy az élet minden területén itt is a teljes képet kell nézni, hiszen, ha csak egy-egy részletet emelünk ki az egészből félre is érthetjük az üzenetét.
Te milyen szabályokat követsz?
Azt tapasztalom minél komplexebb a világ, annál több szabály vesz minket körül. Amíg nem voltak járművek nem kellett szabályozni a közlekedést, amíg nem volt internet az adathalászat szabályozása is egyszerűbb volt. Van egy olyan gondolatom, ha bizonyos alapelveket mindenki követne, amelyek már a tízparancsolattól itt vannak velünk és többek között Stephen Covey mukásságában is megjelennek, egyszerűbb lenne a szabályozás.
Ezek az alapelvek számomra nagyon fontosak, ezek mellett erősen ki tudok állni, megvédem álláspontomat. Bár a források különbözőek, különböző korokból az alapelvek a tisztességes életre, a mások iránti tiszteletre, valamint a személyes és közösségi jólét iránti elkötelezettségre ösztönöznek.
Beszélgettem a ChatGPT-vel is erről a kérdésről. Ezt a választ kaptam: Nyolc alapelv – tisztelet, empátia, integritás, tisztesség, felelősség, türelem, bátorság és kölcsönös előnyök – a jó élet és a békés világ előmozdításának alapja. Arra ösztönöznek bennünket, hogy méltósággal bánjunk másokkal, értsük meg egymást és törődjünk egymással, cselekedjünk igazságosan, és vállaljuk a felelősséget tetteinkért. Ha ezeket az elveket széles körben gyakoroljuk, nagymértékben csökkenthetjük a konfliktusok valószínűségét, és elősegíthetjük a harmóniát mind személyes, mind globális szinten.
Nekem tetszik, te mit gondolsz?
Ha neked is fontos, hogy tisztán lásd magad a ProfileXT felmérés segítségével ránézhetsz természetes viselkedésedre, vagy választhatod az egyéni coaching szolgáltatásom.