TUDATOSSÁG

Hol van a figyelmed? „A figyelem tulajdonképpen az önmagunkra irányuló tudatosság gyakorlati megnyilvánulása.” „Az önmagunkra irányuló tudatosság birtokában tudjuk, mit érzünk és miért, és azt is, hogy az adott érzés mennyiben segíti vagy akadályozza a tevékenységünket„.

Szeretem tanulni a világot és benne magam. Ehhez idén jó lehetőségnek találtam Németh Flóra projektjét a Bookbart. Flórával TEDx szervezőként ismerkedtünk meg. Rómában találkoztunk egy TEDx szervezőknek rendezett eseményen. Flóra a TEDxLibertyBridgeWomen csapatát erősítte, én a TEDxDebrecen megálmodójaként, kurátoraként vettem részt. Amikor szembe jött velem a Bookbar felhívása „Válts olvasóbérletet! Egyedülálló 4 alkalmas képzési program, ahol a könyvek vezetik fejlődésünket” hamar megszületett a döntésem, belevágok, elolvasom a javasolt könyveket, részt fogok venni a beszélgetéseken.

Az első könyv, amit sikerült is elolvasni, kijegyzetelni a találkozóig, Daniel Goleman és Cary Cherniss Optimal című könyve. A könyv az érzelmi intelligenciát alkotó területeket és az azokba ágyazott kompetenciákat térképezi fel. Bemutatja a többek által elfogadott modellt, melyben az érzelmi intelligencia alapját 4 terület alkotja: az önmagunkra irányuló tudatosság, az önmenedzselés, a társas tudatosság és a társas interakciók. A négy területbe 12 kompetencia ágyazódik. A társas interakciók területébe ágyazódik a coach kompetencia.

Azt gondolom és ebben a könyv is megerősített, hogy az önmagunkra irányuló tudatosság az első lépés, ami megelőzi a társas tudatosságot. A könyvben az is szerepel, hogy a fókuszáltság mellett az önmagunkra irányuló tudatosság segít megtalálni, mi fontos számunkra, mit érzünk valódi célnak. A „belső hang” az a belső iránytű, amely megmutatja, mi életünk értelme, mi a helyes irány. „Amire éppen készülök, az összhangban áll-e az értékeimmel és a céljaimmal? ” Az agy huzalozásából következik, hogy a választ nem szavakban kapjuk meg, hanem zsigereinkben érezzük.

A korábbi blogbejegyzésemben írtam az ÉLET modellről, és benne az első lépésről, értékeink értékeléséről. Az érzéseink tudatosítása, az érzelmi tudatosság, segít felismerni az alapértékeinket. Ha valami dühít, érdemes megállni és megfigyelni, milyen értéked sérül. Ahogy Goleman is írja, ha a szívünk és a munkánk értékei között feszültség van, az hatalmas stresszt okozhat. Az értékeink és a munkánk összeegyeztethetőségének kérdése mutatja, hogy milyen fontos az az érzés, hogy munkánkkal olyasmit szolgálunk, ami fontos számukra. A belső iránytűnk irányt mutat. Ha jó érzés van benned, tudatosítsd, melyik alapértékedet élteted:

A könyv olvasásán túl sokat adott a személyes találkozás is, a beszélgetések. Flóra vendége az első alkalommal Dr. Zolnay Judit volt. Egyik kedvenc mondat, amit tőle hoztam el Önismeret nélkül nincs produktív, elégedettséggel zárt nap.” Ha jól jön egy coach, hogy elégedetten zárd a napod, figyelmet adj önmagadnak, keress bátran.

Leave a Comment