Felelősségünk van nem csak a saját életünkért, hanem azért a helyért is ahol élünk.
Amikor a Bridge Budapest csapatának kérdése elért hozzám is „Neked van szívügyed?” Hamar megtaláltam a válaszom. Az én harmadik 1%-om a debreceni TEDx szervezése. A harmadik 1%, amit időmből, kapcsolataimból, tudásomból évek óta arra fordítok, hogy hidakat építsek a helyi társadalomban. A TED értékvilága nagyon közel áll hozzám. Hiszem, hogy sok üzenet van a régiónkban is, amit érdemes terjeszteni. Sokan vagyunk, akik kíváncsisággal, nyitottsággal fordulunk egymás felé, arról beszélgetünk, hogyan éltessük jól világunkat.
Németh Zoli pár évvel az indulás után készített velem egy interjút, amit jó volt újra olvasni, sok emléket felidézett. Például azt, honnan jött a gondolat: „Marján Attilától, kaptam meghívást az első TEDxDanubia eseményére, ami nagy hatással volt rám. Nagyon tetszett a nyitott közösség, az alkotó gondolkodás, az inspiráló program. Nem hagyott nyugodni a kérdés Miért ne lehetne TEDx-et szervezni Debrecenben is.”.
Az is, kiderül az interjúból, hogy mi adta meg a kezdő lépést: A YES Magazinban találkoztam egy cikkel, amiben az állt, hogy ha közösséget szeretnénk építeni, hozzuk el városunkba azokat az eseményeket, amelyek olyan emberekkel kötnek össze, akikkel együtt szeretnénk alkotni, beszélgetni. Végül 2012-ben a KÜRT Akadémia TEDx programján találkoztam egy debreceni vállalkozóval. Karancsi Lilla vállalkozói lelkesedése adta az utolsó lökést, hogy vágjunk bele, és 2012 őszén induljon el a debreceni TEDx.
Laki Melinda, így foglalta össze az utam, amikor a Bridge Budapest csapatának interjút készített, arról hogy mi az én szívügyem, a harmadik 1%-om. „Judit három gyerek után ment vissza az egyetemre, ahol vidékfejlesztés és agrár-környezetgazdálkodás témában kezdte el kutatásait és gazdálkodás és szervezéstudományokban szerzett PhD-t. Az EU LEADER programja hozta számára a gondolatot, hogy a vállalkozóknak és a civileknek mennyire fontos (lenne), hogy közösen gondolkodjanak és alkossanak. Ez az igazi “társadalmi tőke”, számtalan tudás és gondolat, amik, ha összekapcsolódnak hatalmas eredményeket képesek elérni. Judit a nagymamája által horgolt kardigánban, a gyerekzsúrok szervezéséből származó rendezvényszervezői tapasztalatával és számos önkéntessel a háta mögött indította el a világszerte jól ismert mozgalom, a TEDx debreceni eseménysorozatát.. Célja nem volt több, mint azt az örökségét és értékrendjét kihangosítani és továbbadni, ami számára is fontos. És, mint kiderült, másoknak is! Ma már Bálint Mártával -a CoGoodwill alapítójával – társkurátorként vesz részt a rendezvényeken, de továbbra is hangoztatja, hogy ha valami hiányzik a lakóhelyedről, akkor azért te is tudsz tenni!
Ugyan úgy, ahogy magadért is teszel! „